Jdi na obsah Jdi na menu
 


9.JAK_JSEM_PREZIL_KATASTROFU

14. 12. 2008
 
JAK JSEM PŘEŽIL KATASTROFU
 
Trencle a gatě s ustřiženýma nohavicema jsem uskladnil na dno skříně, hodiny přešteloval na zimní čas a po více než půl roce opět zatopil v kotli. Dlouhé večery nutí k zamyšlení a rekapitulaci toho, co dobrého, ale taky co špatného se mi za ten skoro rok podařilo spáchat.Toho, co to tam seshora řídí musím pochválit, protože z mých blízkých nikdo neodešel, naopak, přibyla nám další minirobka, nikdo vážně neomarodil, živelné pohromy se nám vyhnuly. O svůj kolektiv šesti bab jsem se vždycky snažil pečovat dobře a ony na oplátku zas dobře pečovaly o mne.
A teď vám vyoslím, jak mi Lysá zachránila život -(možná):
Na zahradě máme pergolu, pod pergolou oválný stůl, kolem něho šest židlí a jeden gauč. Proč právě šest židlí jste jistě pochopili a že z gauče řídím veškerou činnost svého babince není třeba vysvětlovat .Den měl nádech kýčovitého příběhu z některého nekonečného jihoamerického seriálu. Zpěv ptáků v oblacích a modré nebe, krajina prosluněná zlatým sluncem, pestrobarevné květiny opylované stovkami bzučícího hmyzu, Ondřejník jak na dlani, ve stínu jehličnanu odpočívající pes. A co hlavně-kolem mne Můj harém. Na stůl se nosilo dobré papáníčko, pitíčko, vedli jsme moudré řeči. Atmosféra večera byla neméně pěkná. Ptáci zmlkli, slunce vystřídala romantická obloha plná hvězd, vůni květin trumfla vůně grilujících se babiččiných klobás, pes ožil a opruzoval kolem ohně dokud si nespálil ocas. A to bylo jenom samé: „Dědku, nalej si a povykládej, jak jste podpálili školu…a už dávno jsi nevyprávěl o tom, jak tě mučili v houslích..a ještě si dej a přidej nějaký milostný příběh …a vysvětli nám to tvoje desatero ….a ještě štamprdličku…
Probudil jsem se dost pozdě ráno pod pergolou na gauči. Slunce mi svítilo do pysku, hmyz mi lítal kolem uší a nosu, květiny pronikavě páchly a ptáci řvali jak pominutí. Moje baby ještě spokojeně chrápaly v chalupě. Jazyk přilepený na patro jako suchý zip, žízeň jak trám. Po paměti sahám na oválný stůl pro láhev se zbytkem zvětralého piva ze včerejšího školení. Napiju se té nechutné sračky a už jsem je měl!!Pět bodných ran od ožralé vosy v pivu, (čtyři do rtů a jedna do jazyka)-sviňa jedna . Probouzím svoje děvuchy, abych jim nahlásil jaká hrůzná událost se Dědkovi stala, jak ho přepadnul celý roj vos. Nic jsem však vysvětlovat nemusel-odulý čumák mě prozradil. Nejdříve jsem s oteklými rty vypadal jako kačer Donald, to by ještě nebylo tak hrozné, ale změny pokračovaly. Kačer Donald se záhy přetvořil v Otesánka. Nečekal jsem a ksicht si natřel zbytkem slivovice, fenystylem, použil jsem i maří list, cibuli, česnek a kdo ví jaké další preparáty. Do hry zasáhla moje dcera Karolína – zdravotní sestra, která nikdy nic nepodceňuje. „ Dědku, mazej na pohotovost, nebo se udusíš!“ Já na to : „ Do dupy a né na pohotovost, to chce rozproudit krev. „Na Lysou si vyběhnu“. Ona zas : „ To si zkus!“, vytáhla nůž a začala ho žhavit nad plamenem. Nechápal jsem její jednání a odešel do auta, abych zajel do Malenovic ku Bezručovi a pak hurá na Lysou. Karolína v momentě seděla v autě vedle mne a mávala mi nožem před zohyzděnou tváří. „ Na pohotovost!!“ , „Na Lysů!“, „Na pohotovost!!“ , „Na Lysů!“ ….
Auto jsem zaparkoval u hotelu Bezruč. Ve zpětném zrcátku ještě zkontroloval jak mě ta ožralá vosí potvora zrychtovala. Nateklé hrdlo, oteklé tváře a rty ze mne udělaly vepře. Ještě než jsem zabezpečil auto, vepř se stačil změnit v sysla. Hbitě jsem vyrazil, rázně se odrážel hůlkama, dělal dlouhé kroky a funěl jako kňour vracející se z pastvy v bukovém lese. Potkával jsem kamarády, turisty, Lysaře, známé a přes ztvrdlý jazyk zdravil : „Naddar „ , „Tsau“, „Dobdý den“….. Žádný z nich mě nepoznal. Čím dále jsem hůře viděl na cestu, neboť otok se stěhoval až k očím. Dnes jsem dal Lysou za 48 minut, na vrchu se otočil a valil zpátky. Karolínu s nožem jsem potkal celou schvácenou před rozcestníkem u Malchoru. Říkám jí : „Co furt máš s tím nožem?“ „ No kdyby se ti zatáhlo hrdlo, abych ti mohla udělat náhradní díru do krku na dýchání. Copak ty neznáš základy první pomoci !?“ Tož to mě teda vomejvejte, ona by do mne chtěla dělat díry jak do ementálu.
Otok výrazně splasknul, já jsem rád, že mám starostlivou dceru, a taky, že mne ta naše Lysá zachránila. Jsem však smutný z toho, že jsem si celou akci nezdokumentoval, protože já, (každý už to ví), jsem ten soutěživý typ a v soutěži „Rypák roku“ bych výrazně zabodoval.
 
A ještě bych chtěl podotknout jednu maličkost. Lysá je mezi horami královnou a vždycky jí budu ctít, protože má zvláštní moc – sbližuje lidi. Kromě Lysé hory je v Beskydech mnoho nádherných míst a tak já, jako Vynálezce Velkého Významu (VéVéVé.cz) jsem si pro letošní rok zadal nelehký úkol, k jehož splnění mi chybí jen malý krůček: -Profárat všechny tisícimetrové vrcholy v Beskydech a taky všechny vyhlídkové věže v okolí.
A tady je máte černé na bílém :
ROZHLEDNY V BESKYDECH A OKOLÍ
v nadmořské výšce
1.
Chata na Prašivé
zdevastovaná,nepřístupná,postav v r.1921
840 m
2.
Čantoryje
nově postavená, kov.konstrukce
994 m
3.            
Kozubová                 
kaple post.v r. 1936, nejvýchodnější rozhl. v Č.R.
982 m
4.            
Sůkenická               
nedaleko Bumbálky, od r.1997.
953 m
5.            
Štramberská trůba      .
dostavěna v r. 1903
450 m
6.            
Bílá hora                  
u Kopřivnice, kovová, pst.v r. 2000
557m
7.            
Kaple na Radhošti      
nově otevřená vyhlídka
1127m
8.            
Kabátice                  
nad Chlebovicemi, od r. 2001, kovová
600 m
9.            
Nová radnice            
Ostrava, post. v r. 1930
210 m
10.           
Landek                    
u Ostravy, je pouze 5timetrový "posed"ze dřeva.
522 m
11.          
Šance                      
u Jakubčovic, od r. 2005, dřevěná
 
12.          
Bezručova vyhlídka   
Hradec n M.
380 m
 
 
 
 
VRCHOLY BESKYD NAD 1000m n m.:
m.n.m.
1.                     
Lysá hora
 
1324
2.                           
Radhošť                                 
1129
3.           
Radegast-záp.vedl.vrchol
1099
4.
Radegast-záp.vrchol             
1106
5.
Radegast-záp.hl.vrchol           
1106
6.                                    
Tanečnice      
 
1084
7.                     
Tanečnice-záp. vrchol 
1077
8.                                       
Nořičí hora  
 
1047
9.                            
Zmrzlý vrch             
1043
10.                                  
Vel. Stolová   
 
1046
11.                              
Malá Stolová    
 
1009
12.                                     
Čertův mlýn
 
1206
13.                                         
Kněhyně  
 
1257
14.                                 
Magurka          
 
1068
15.                                      
Smrk       
 
1276
16.                       
Smrk-jižní vrchol         
1248
17.                                  
Malý Smrk     
 
1174
18.                                  
Malchor           
 
1219
19.                                   
Trávný        
 
1203
20.
Ropice
 
1083
21.
Vel. Lipový
 
1003
22.
Slavíč
 
1055
23.
Slavíč již.vrchol
 
1011
24.
Javorový     
 
1032
25.
Šindelná
 
1001
26.
Smrčina
 
1015
27.
Ostrý
 
1044
28.
Velký Polom
 
1067
29.
Malý Polom
 
1061
30.
Čuboňov
 
1011
31.
Nad Kršlí
 
1002
 
Burkov vrch-Slovenská část Beskyd
1032
 
Burkov vrch-záp. (Slovensko)
1021
 
Uhorská (Slov.část Beskyd)
1028
 
Vysoká (Vsetínské vrchy)
1024
 
Malý Javorník (Javorníky)
1021
 
Velký Javorník (Slov. Část Javorníků)
1071
 
Kobylanka, Pustevny, Šebestýna-jsou pouze kóty nad 1000m-ne vrcholy.
         
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář