Jdi na obsah Jdi na menu
 


60. Podivný leden 2012

24. 1. 2012

PODIVNÝ LEDEN 2012

 

Čas běží jak Usain Bolt, máme tady nový rok a je třeba, stejně jako v letech minulých, provést záznam vstupních hodnot do svých písemností. Vždycky si zapisuji, kolikrát jsem se zúčastnil všelijakých sportovních akcí, kolikrát jsme navštívili divadlo, koncert, jak a kde jsme strávili dovolenou, kolik přibylo vnuček, jaký je obsah peněženky, a taky jak se změnily hodnoty v tělesných mírách u mne a Velitelky babky.

                Dědek: výška 180cm, váha76,5kg, pas 81cm, BMI 23,5…stejně jako loni

                Babka: výška:167cm, váha70,5kg, pas80 cm, BMI 25,3!!!

 Tak a konverzační téma je tady:

 „Babko!, jak je možné, že jsi za uplynulý rok přibrala dva a půl kilogramu hmoty a bodymass index se ti přehoupl přes nebezpečnou hranici hodnotu 25!? Copak ty nevíš, že kouření a nadváha jsou rizikovými faktory pro zdraví a to u starých lidí zejména? Copak ty si myslíš, že za dalších sedm let budu mít vedle sebe devadesátikilového body-guarda? Já přece ochranku nepotřebuji!“

 „Běž mi k šípku s tím tvým, bodykvádrem´ a bodymajzem´, než tě něčím majznu!“ bránila svoji figuru.

 Dobře vím jak na babku a vytasil jsem svůj promyšlený trumf. „Babičko, já to myslím dobře. Hned od zítřka bych začal nakupovat a vařit a po měsíci poznáš, jakých příznivých výsledků jsme spolu dosáhli.“ Ona sice tušila zradu, ale představa, že bych po celý leden měl služby jenom já, takováto představa jí přesvědčila. (Dosud to u nás chodilo tak, že jeden den jsem měl službu já, druhý den moje choť.) A ještě jsem si přisadil trumf: „Zatím ti běžná konfekce od Ťamana padne perfektně, ale co za pár roků? Přece nebudeme obměňovat každých deset let šatník, kam bychom přišli?“ Definitivně přikývla.

Oprášil a mírně pozměnil jsem svoje deset let staré desatero a do posledních detailů promyslel svoje know how.

 

DĚDKOVO DESATERO

 1.Nepřežírat se! Dbát na optimální váhu, BMI (body mass index), tlak a cholesterol v krvi. (Na základě denního vážení předem sestavovat jídelníček)

 2. Stravovat se zdravě, nenakupovat potraviny dopředu, jakoby se očekával hladomor, nenakupovat potraviny v akci. Pravidelně se s babičkou střídat ve službách při vaření, kvalitu výsledků gastronomie objektivně vyhodnocovat. Chlastat pouze 1x týdně a to střídmě, konzumaci tvrdého alkoholu vyloučit zcela.

 3. Sexuelní aktivitu udržovat pravidelně a to pro zábavu, nikoli jako trýzeň. O této činnosti vést písemné záznamy a z případných neúspěchů vyvodit závěry a nápravná opatření.

 4. Každý den věnovat 1 hodinu údržbě domácnosti, chalupy, zahrady nebo auta.

 5. Každý den musí mít kvalitní náplň:

a) sportovní - pravidelné trénování, během roku zvládnout alespoň 50 závodů,1 maraton, 1 triatlon, 1x ocelový muž…

b) kulturní - navštěvovat divadla, koncerty, knihovnu, napsat alespoň 10příběhů...

c) společenskou - aktivně se zúčastnit tanečních vystoupení, hudebních představení, besed, poznávacích akcí…

 

6. Pečlivě vážit a vybírat programy v televizi a nečumět na všechny kokotiny. Z nabídky zcela vyloučit všechny přiblblé seriály, situační komedie a pořady v nichž se Víajpíci a celebritybožstvo nechává obdivovat obyčejným lidem.

7. Nedovolit, aby podomní prodejci překročili práh domu, nepodléhat lživé reklamě. (Každý den zkontrolovat dopisní schránku, zda je stále na ní sdělení: „Svoji reklamu si strčte do prdele!!! )

 8. Vytrvale pečovat o zdraví mojí babky Velitelky a úspěšně bojovat proti jejímu kuřáctví, pohodlí a alkoholismu.

 9. Pečovat o svůj i babiččin pěkný vzhled a taktéž hygienu.

 10. V boji proti skleróze a stařecké demenci se věnovat pravidelnému sebevzdělávání a bystření rozumu.

 Zpočátku se můj plán babičce líbil. Nemusela vařit, tahat se s těžkými nákupy, Dědek připravoval samá chutná a zdravá jídla. Méně spokojená byla s tím, že nemohla chodit na každodenní procházky do svých oblíbených supermarketů. Místo nich měla naordinované stejně dlouhé, (dvouhodinové) procházky v lesoparku. Musím zmínit, že klimatické poměry letošního ledna nebyly zrovna nejpříznivější. Bylo to už ve druhé polovině měsíce, kdy přišla mírně promáčená, vyhladovělá, ale za to se zdravou barvou ve tváři a řekla: „Dědku, co dnes obědváme?“

 Já na to: „Hovězí vývar, kus-kus, dušenou mrkev a kousek ryby. A na zítřek vyhlašuji hladovku, budeme pouze pít čaje a ovocné šťávy“ hlásím hrdě.

Velitelka zvolala: „Prokrindapána, to nemyslíš vážně!“ Při těchto slovech zabořila ruce do svých, už ne tolik kyprých boků, zhluboka se nadechla a pokračovala: „Už mám dost toho tvého potravinového teroru! Však ty si ještě vzpomeneš, až ti budou pekelníci přikládat pod kotlem, protože jinde než v pekle skončit nemůžeš!“

 Já na to: „Abys věděla, tak pro mě v pekle místo není. Jak tady na zemi roste kriminalita a pro delikventy není v nápravných zařízeních místa, tak i tam dole jsou čekárny plné. Nárůst v počtu odsouzených k peklu stoupl oproti situaci z před deseti let o 63,8%! Není tam pořádně čím topit, uhlí, ropa, plyn jsou drahé, navíc jejich zásoby rychle ubývají, musí se šetřit. Výsledek je takový, že místo toho, aby hříšníci v kotlích trpěli, užívají si pro nedostatek energetických zdrojů pouze příjemných lázní.“

„Ježkovy zraky! Kde jsi na ty chytrosti přišel?“

„Mám to z dobře informovaných kruhů. A abys věděla, v nebi už taky mají problémy, protože tam zase naopak dobrých duší chybí. Jasně, že nemůžou rušit ústavy jako u nás špitály. Nemohou likvidovat celá oddělení, jako u nás školky a  školy. Takový bordel v nebi povolit nelze. Na společném summitu nejvyšších představitelů pekla a nebe se problém vzniklého nepoměru mezi hodnými a nehodnými řešil. Peklo navrhlo, že by se znovu mělo přistoupit k prodeji odpustků, což by mohlo vylepšit i finanční poměry obou stran, avšak tento návrh zavánějící korupcí byl okamžitě opozicí zamítnut. Je jasné, že zbohatlíci a zloději by se snadno vykoupili a holota, byť s menším počtem hříchů by zase utřela nos. Nebe naopak navrhlo poskytnutí finanční půjčky s úrokovou sazbou pouhých dvaceti procent, na zabezpečení dostatečného množství energie pro řádný provoz pekla. Tento návrh však protistranou rovněž nebyl přijat a to z obav, že by mohlo dojít k propadu do dluhové pasti. Ke shodě došlo pouze v návrhu váženého a moudrého čerta J.V.Kunipyska, ministra pro personalistiku, který doporučil výměnu závaží na straně hříchů o celých čtyřiadvacet gramů. Takže babičko, na mojí straně jsou dostatečné rezervy, v nebi budu s radostí očekáván a ty můžeš být ráda, že si tam budeš mít s kým poklábosit.“

Na ta slova útěchy si babka Velitelka odfrkla jako čert té nejnižší kategorie, vypustila čouda z cigárka a řekla: „Už aby ten podivný leden byl za náma.“

 

                                                                                              24.1.2012 Dědek

                                                               

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

....

(Martina, 20. 10. 2012 17:00)

Dědku..jak se nazýváte. Dnes jsem vás poznala na bruslení, ani jsme se nestihli představit.
Tedˇ čtu s úsměvem na tváři všechny vaše povídání .
Moc ráda jsem vás poznala, jste úžasný člověk, který neztrácí čas a opravdu si užívá každou minutu svého života. Kdyby takových lidí bylo více, bylo by na světě lépe.
Zase někdy na bruslení proberem život, těším se...

Re: ....

(Dědek-Martina, 22. 10. 2012 9:29)

Děkuji, potěšila jste mě, už se těším.

Máte talent!

(Schenková, 20. 2. 2012 16:24)

Fakt:-)

Re: Máte talent!

(Milá zpráva, 23. 2. 2012 17:06)

Děkuji. D.

dalši dil

(verny navštevnik, 6. 2. 2012 14:28)

slibilste každy mesic novou povidku.JE UNOR .-))

Re: dalši dil

(D.-E., 9. 2. 2012 16:14)

Pokud to nestihnu do konce měsíce, nespadnu z Kilimanžára nebo mě něsežerou lvi, pak koncem v března napíšu dvě. D.B.